Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2013, sygn. IBPBI/2/423-594/13/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-594/13/MO
1. Czy w przypadku zaliczenia w przychody podatkowe całości ceny imprezy turystycznej, potrąceniu przez agenta należnej mu prowizji w razie wystąpienia okoliczności nieotrzymania pomimo starań pracowników Spółki faktury zakupu usług prowizji, mimo braku tej faktury Spółka może zaliczyć w koszty podatkowe kwotę potrąconej prowizji?
2. Czy w przypadku zaliczenia w przychody podatkowe całości ceny imprezy turystycznej, potrąceniu przez agenta należnej mu prowizji w razie wystąpienia okoliczności nieotrzymania od agenta faktury i posiadania dowodów stwierdzających, iż agent nie prowadzi już działalności gospodarczej, mimo braku tej faktury Spółka może zaliczyć w koszty podatkowe kwotę potrąconej prowizji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 22 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych zastępczym dowodem księgowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych zastępczym dowodem księgowym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jako biuro podróży jest organizatorem imprez turystycznych (wczasy, kolonie, itp.) Spółka jako organizator zawiera umowy agencyjne z podmiotami, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczą usługi zgodne z ustawą o usługach turystycznych jako agenci turystyczni. W ramach tej umowy organizator, czyli Spółka zobowiązuje się udzielić z każdej zrealizowanej sprzedaży prowizji w uzgodnionej wysokości, natomiast agent zobowiązuje się w dniu zawarcia umowy z klientem do pobrania od niego zaliczki w wysokości 25% całości kosztów imprezy turystycznej (pobraną zaliczkę przekazuje organizatorowi w terminie 3 dni). 27 dni przed planowanym terminem wyjazdu agent przekazuje organizatorowi dopłatę pomniejszoną o prowizję agenta zgodną z umową. Zgodnie z umową agent uzyskuje prawo potrącenia należnej prowizji z ceny usługi z chwilą uregulowania przez klienta całości imprezy turystycznej. Agent jest zobowiązany do wystawienia organizatorowi na należną prowizję faktury w terminie 7 dni od dnia pobrania całości kwoty od klienta. Z uwagi na korzystanie z profesjonalnego systemu rezerwacji przebieg całej transakcji można jednoznacznie zidentyfikować (klienta biura, cenę imprezy turystycznej, wystawiony paragon (fakturę) sprzedaży, dane agenta turystycznego, dokonane wpłaty, wysokości potrąconej prowizji, itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty