Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2013, sygn. IBPP3/443-560/13/AŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-560/13/AŚ
W zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od kwoty poniesionych nakładów inwestycyjnych na budowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej po podpisaniu umowy dzierżawy oraz prawa do zastosowania korekty podatku naliczonego, o której mowy w art. 91 ustawy o VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2013r. (data wpływu 10 maja 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od kwoty poniesionych nakładów inwestycyjnych na budowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej po podpisaniu umowy dzierżawy oraz prawa do zastosowania korekty podatku naliczonego, o której mowy w art. 91 ustawy o VAT - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od kwoty poniesionych nakładów inwestycyjnych na budowę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej po podpisaniu umowy dzierżawy oraz prawa do zastosowania korekty podatku naliczonego, o której mowy w art. 91 ustawy o VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Gmina Miasto (dalej Gmina), będąca czynnym podatnikiem podatku VAT, w latach 2009 - 2012 realizowała inwestycje w zakresie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej tj. w szczególności budowy sieci oraz przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody, studni głębinowych, przepompowni, etc. Wartość początkowa każdego z tych obiektów przekraczała 15 tys. zł. Zgodnie z obecnie stosowaną praktyką, po zrealizowaniu danej inwestycji powstałe w jej efekcie obiekty Gmina nieodpłatnie udostępniała Zakładowi Gospodarki Komunalnej (dalej ZGK), będącemu zakładem budżetowym Gminy. Kolejne inwestycje były oddawane do użytkowania w 2011 i 2012 roku. ZGK wykorzystuje udostępnioną mu infrastrukturę do świadczenia na rzecz mieszkańców Gminy (względnie instytucji, podmiotów gospodarczych czy też innych odbiorców) usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. ZGK pobiera od mieszkańców za swoje usługi wynagrodzenie, opodatkowuje je VAT, wystawia faktury, składa deklaracje VAT-7, etc. Obecnie jednak Gmina rozważa zaprzestanie powyższej praktyki polegającej na nieodpłatnym udostępnianiu przedmiotowej infrastruktury ZGK i zastąpienie jej rozwiązaniem polegającym na odpłatnym udostępnianiu temu zakładowi obiektów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do użytkowania i pobierania pożytków, w oparciu o umowę dzierżawy. Nowe rozwiązanie, tj. zawarcie odpowiedniej umowy zostanie wprowadzone w czwartym kwartale 2013 roku. Gmina zatem zacznie w 2013 roku wykorzystywać przedmiotową infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT, (nie korzystających ze zwolnienia z podatku). Będzie wystawiać z tego tytułu na rzecz ZGK faktury VAT z tytułu czynszu dzierżawnego, ujmować je w rejestrach sprzedaży oraz deklaracjach VAT, odprowadzać VAT należny, etc. ZGK będzie nadal wykorzystywał udostępnioną mu odpłatnie infrastrukturę do świadczenia na rzecz mieszkańców Gminy, względnie innych odbiorców, usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty