Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2013, sygn. IBPBI/2/423-606/13/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-606/13/BG
w zakresie ustalenia, czy regulacje zawarte w art. 15b ust. 1 - 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą zastosowanie do dokonywanych przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu finansowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 02 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy regulacje zawarte w art. 15b ust. 1 - 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą zastosowanie do dokonywanych przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu finansowego (zdarzenie przyszłe) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy regulacje zawarte w art. 15b ust. 1 - 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdą zastosowanie do dokonywanych przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu finansowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (Wnioskodawca) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera m.in. umowy leasingu finansowego (zgodnie z art. 17f ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop)), których przedmiotem są różnego rodzaju urządzenia górnicze. Czas trwania zawieranych przez Spółkę umów leasingu wynosi zasadniczo 36 miesięcy. Zgodnie z postanowieniami umownymi obowiązującymi pomiędzy Spółką a podmiotem finansującym, przez cały okres trwania umowy przedmiot leasingu pozostaje własnością podmiotu finansującego. Przedmiot umowy leasingu stanowi dla Spółki środek trwały w rozumieniu art. 16a ust. 2 pkt 3 updop, który podlega amortyzacji zgodnie z zasadami przepisów art. 16a -16m tej ustawy. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje Spółka. Na podstawie wspomnianych umów Spółka zobowiązana jest do uiszczania miesięcznych opłat leasingowych zgodnie z harmonogramami płatności ustalanymi w poszczególnych umowach leasingowych. Uiszczane przez Spółkę miesięczne opłaty leasingowe składają się z części stanowiącej spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu oraz tzw. części odsetkowej stanowiącej wynagrodzenie podmiotu finansującego (art. 17f ust. 3 updop).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty