01.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2013, sygn. IBPBI/1/415-1503/12/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1503/12/KB

obowiązek prowadzenia przez komornika sądowego ksiąg rachunkowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 04 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 12 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • obowiązku prowadzenia przez Wnioskodawcę ksiąg rachunkowych jest prawidłowe,
  • sposobu ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kwot otrzymywanych i wydatkowanych tytułem opłat w sprawach egzekucyjnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 grudnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie obowiązku prowadzenia przez Wnioskodawcę ksiąg rachunkowych oraz sposobu ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kwot otrzymywanych i wydatkowanych tytułem opłat w sprawach egzekucyjnych. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 29 stycznia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-1502/12/KB, IBPBI/1/415-1503/12/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 12 lutego 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 12 grudnia 2008 r. Wnioskodawca został powołany przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko komornika sądowego przy sądzie rejonowym. Z tytułu poradzonych egzekucji, zgodnie z ustawą pobiera od wierzycieli zaliczki na poczet opłat pocztowych i innych związanych z uzyskaniem informacji o dłużniku. Niejednokrotnie na przedmiotowe czynności wykłada własne pieniądze, które w późniejszym terminie odzyskuje od wierzyciela. W takiej sytuacji dokonuje księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w następujący sposób: po stronie kosztów wykazuje kwotę poniesionych opłat za wierzycieli, a po stronie przychodów wykazuje kwotę odzyskanych opłat przekazanych przez wierzycieli. Księgowanie to powoduje zwiększenie Jego obrotu, który w roku 2012 przekroczy kwotę 1.200.000 euro. Właściwym dla Wnioskodawcy przychodem z działalności komorniczej jest dochód ustalony zgodnie z art. 63 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, tj. pobrane i ściągnięte w danym miesiącu opłaty egzekucyjne. Powyższe księgowanie jest stosowane z uwagi na utrzymanie kontroli nad wydanymi i odzyskanymi przez Wnioskodawcę środkami finansowymi i wynika z braku możliwości innego sposobu rozliczenia tych środków finansowych. Powyższe znacząco wpływa na dochód do opodatkowania i wielkość obrotu. W większości kwoty te kompensują się wzajemnie (suma wypłat poniesionych na poczet opłat pocztowych bilansuje się z sumą odzyskanych od stron postępowania kosztów korespondencji).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne