Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2013, sygn. ILPB2/436-221/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-221/13-2/MK
Czy Spółka postąpiła prawidłowo uznając, że zakup wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 19 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności, a także w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest Spółką prowadzącą podstawową działalność gospodarczą w zakresie budownictwa drogowego oraz produkcji materiałów drogowych. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Sprzedaż towarów i usług podlega opodatkowaniu według stawek innych niż zwolnione.
Spółka 12 kwietnia 2013 r., na podstawie umowy cesji wierzytelności, zakupiła od kontrahenta wierzytelność. Wartość nominalna zakupionej wierzytelności wynosiła 10.455 zł, natomiast cena zakupu, wynikająca z ww. umowy, była równa wartości nominalnej wierzytelności, tj. w momencie zakupu odzwierciedlała ona jej rzeczywistą ekonomiczną wartość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty