Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2013, sygn. ILPB3/423-348/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-348/13-2/KS
Czy Spółdzielnia powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych od zatrzymanych w latach poprzednich przedawnionych kaucji gwarancyjnych zakwalifikowanych w 2012 r. do pozostałych przychodów operacyjnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z 16 lipca 2013 r. (data wpływu 23 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W latach 2000 do 2001 Spółdzielnia realizowała budowę budynków mieszkalnych. Inwestycje te były realizowane z wkładów budowlanych wnoszonych przez członków Spółdzielni i były prowadzone w ramach realizacji zadań statutowych. Spółdzielnia zawarła z wykonawcą umowy na budowę budynków mieszkalnych. Jako inwestor, zgodnie z zapisami umowy, dokonywała potrąceń określonych kwot z faktur częściowych wystawianych przez wykonawcę po wykonaniu części robót, tytułem kaucji gwarancyjnych, na zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy. Zgodnie z postanowieniami umów Spółdzielnia, na poczet kaucji gwarancyjnej, potrącała 2% netto wartości faktury. Kaucje powinny być zwrócone wykonawcy w wysokości 70% kaucji w terminie 14 dni po zakończeniu przeglądu pogwarancyjnego i usunięciu usterek oraz 30% kaucji po upływie okresu rękojmi, o ile zamawiający nie będzie zgłaszał usterek których zabezpieczenie stanowi kaucja gwarancyjna. Budynki zostały odebrane w 2001 r., wykonawca udzielił gwarancji na roboty objęte umową w jednym przypadku do 05.12.2004 r., a w innym do 31.07.2002 r. Zatrzymane środki były zaksięgowane na koncie rozrachunkowym. W 2002 r. Sąd ogłosił upadłość wykonawcy. Po ogłoszeniu upadłości Syndyk masy upadłości, za zgodą Sądu upadłościowego sprzedał przedsiębiorstwo upadłego wykonawcy innej spółce z o.o. Zgodnie z załącznikiem do umowy sprzedaży, w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 k.c. wchodzą wierzytelności, między innymi zatrzymane kaucje gwarancyjne. Postępowanie upadłościowe wykonawcy zostało umorzone postanowieniem Sądu Rejonowego, na skutek czego wykonawca utracił swój byt prawny i został wykreślony z rejestru handlowego. Spółka, która nabyła przedsiębiorstwo wykonawcy jako jego następca w terminie otwartym do chwili upływu okresu przedawnienia roszczeń nie wszczął postępowania sądowego przeciwko Spółdzielni o zwrot kaucji gwarancyjnych. Spółdzielnia posiada opinię prawną, że z dniem 23.05.2012 r. roszczenia nabywcy wierzytelności uległy przedawnieniu. Na podstawie tej opinii, Zarząd Spółdzielni podjął decyzję o spisaniu tych zobowiązań w pozostałe przychody operacyjne i ujęciu ich w sprawozdaniu finansowym za 2012 r. Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni podjęło uchwałę w której przeznacza dochód uzyskany z zatrzymanych kaucji na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, których te kaucje dotyczyły.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty