Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2013, sygn. ILPP1/443-678/13-4/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-678/13-4/HW
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w związku z transakcją wniesienia aportu (Aport 1) przez Wnioskodawczynię do SKA w formie nieruchomości budynkowej wraz z gruntem, SKA będzie przysługiwało prawo do odliczenia (zwrotu) podatku naliczonego w podatku od towarów i usług (VAT)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanej przez pełnomocnika doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2013 r. (data wpływu 29 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 października 2013 r. (data wpływu 25 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia (zwrotu) podatku naliczonego z faktury dokumentującej transakcję wniesienia przez Wnioskodawczynię aportu (Aport 1) do SKA jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia (zwrotu) podatku naliczonego z faktury dokumentującej transakcję wniesienia przez Wnioskodawczynię aportu (Aport 1) do SKA. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 października 2013 r. (data wpływu 25 października 2013 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz dowód wpłaty dodatkowych opłat za wydanie interpretacji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni wraz z mężem planuje utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną (SKA), której będzie akcjonariuszem (dalej: SKA). Do SKA zostanie wniesiony aport w postaci nieruchomości budynkowej (wraz z gruntem) dalej: Nieruchomość (Aport 1). W zamian za aport Wnioskodawczyni obejmie akcje SKA, stając się jej akcjonariuszem. Co do zasady, nominalna wartość akcji objętych przez Zainteresowaną w SKA w ramach aportu odpowiadać będzie rynkowej wartości przedmiotów aportu. Nie jest jednak wykluczone, że Wnioskodawczyni obejmie akcje o wartości nominalnej niższej od wartości przedmiotów aportu w takim przypadku nadwyżka wartości aportu zostanie przekazana na kapitał zapasowy SKA (agio). Przedmiot Aportu 1 nie będzie stanowił przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty