Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2013, sygn. ILPB2/436-213/13-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-213/13-2/WS
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki oraz dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki oraz dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) posiada siedzibę na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, zobowiązana do składania właściwych deklaracji w tym podatku. Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi działalność deweloperska. Na finansowanie swojej działalności Spółka zaciągnęła dnia 2 listopada 2012 r. odpłatną pożyczkę od spółki komandytowej, mającej siedzibę w Polsce (dalej: Pożyczkodawca). Pożyczkodawca jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym podatku od towarów i usług. Pożyczkodawca udzielił pożyczki Spółce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do dnia sporządzenia niniejszego wniosku udzielona Spółce pożyczka nie została zwrócona. Pożyczkodawca nie uzyskał również dotychczas przychodu z tytułu odsetek. W dacie zawarcia umowy pożyczki środki pieniężne znajdowały się na terytorium RP. W przekonaniu Spółki udzielenie przedmiotowej pożyczki objęte zostało regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, jednak podlega zwolnieniu w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy. Za takim przekonaniem Spółki przemawia fakt, że udzielenie pożyczki nastąpiło w ramach prowadzonej przez Strony działalności gospodarczej, jak również fakt, że zarówno Pożyczkodawca, jak i Pożyczkobiorca w chwili zawierania umowy byli zarejestrowanymi podatnikami VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty