Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2013, sygn. ILPB4/423-194/13-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-194/13-2/DS
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych w odniesieniu do umowy leasingu finansowego, korekty odpisów amortyzacyjnych w sytuacji terminowego regulowania rat leasingowych oraz korekty odpisów amortyzacyjnych w sytuacji opóźnień w zapłacie rat leasingowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych w odniesieniu do:
- umowy leasingu finansowego jest nieprawidłowe,
- korekty odpisów amortyzacyjnych w sytuacji terminowego regulowania rat leasingowych jest prawidłowe,
- korekty odpisów amortyzacyjnych w sytuacji opóźnień w zapłacie rat leasingowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych w odniesieniu do:
- umowy leasingu finansowego,
- korekty odpisów amortyzacyjnych w sytuacji terminowego regulowania rat leasingowych,
- korekty odpisów amortyzacyjnych w sytuacji opóźnień w zapłacie rat leasingowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka rozważa zawarcie umów spełniających warunki określone w art. 17a pkt 1 i 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. umów leasingu finansowego). Zgodnie z istotą leasingu, raty leasingowe (składające się z części dotyczącej spłaty wartości początkowej środka trwałego i części odsetkowej) będą płacone na rzecz leasingodawcy okresowo. Spółka będzie traktowała część odsetkową raty leasingowej jako koszt podatkowy w momencie zapłaty, a część kapitałową będzie wyłączała z kosztów podatkowych. Równocześnie Wnioskodawca będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych będących przedmiotem umowy leasingu. Odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów podatkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty