25.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2013, sygn. ILPP4/443-136/13-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-136/13-2/EWW

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty podatku należnego od sprzedaży dokonanej w systemie zwrotu podatku podróżnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2013 r. (data wpływu 27 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty podatku należnego od sprzedaży dokonanej w systemie zwrotu podatku podróżnym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty podatku należnego od sprzedaży dokonanej w systemie zwrotu podatku podróżnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca spełnia wymogi wymienione w art. 127, jest on sprzedawcą i dokonuje zwrotu podatku podróżnym określonym w art. 126.

Podróżny dokonał zakupu u Zainteresowanego w dniu 30 listopada 2012 r. Podróżny dokonał wywozu zakupionego towaru poza terytorium Unii Europejskiej w dniu 30 listopada 2012 r.

Podróżny przedstawił dokument Tax Free wystawiony przez Wnioskodawcę (sprzedawcę), na którym urząd celny potwierdził stemplem zaopatrzonym w numerator wywóz towarów.

Zainteresowany dokonał zwrotu VAT podróżnemu gotówką w swoim oddziale w dniu 18 grudnia 2012 r. Dokument Tax Free z oddziału w G. został wysłany do księgowości w P. i zaginął w drodze. Wnioskodawca skierował zapytanie do Oddziału Celnego o wydanie duplikatu zagubionego dokumentu i otrzymał odpowiedź, że istnieje możliwość potwierdzenia wywozu w następującej formie pisemnej przez Urząd Celny: Naczelnik Urzędu Celnego potwierdza, wywóz poza obszar Wspólnoty Europejskiej towaru wskazanego w dokumencie Tax Free o nr (). Dane nabywcy towaru (imię, nazwisko, nr paszportu) widniejące na kserokopii dokumentu są zgodne z danymi wpisanymi do systemu przez funkcjonariusza celnego (). Co do potwierdzenia autentyczności pieczęci widniejącej na kserokopii przesłanego dokumentu należy stwierdzić, że nr stały i nr zmienny pieczęci Zwrot Vat odpowiadają numerom widniejącym w systemie, natomiast jej cechy charakterystyczne nie budzą zastrzeżeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne