Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.456.2024.2.ALN
Ustalenie czy przekazanie nieruchomości na cele prywatne stanowi zbycie towarów na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy; określenie podstawy opodatkowania ; brak obowiązku korekty podatku naliczonego i sposobu jej dokonania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·ustalenia czy przekazanie nieruchomości na cele prywatne stanowi zbycie towarów na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku jako numer 2);
·określenia podstawy opodatkowania(pytanie oznaczone we wniosku jako numer 1);
·braku obowiązku korekty podatku naliczonego i sposobu jej dokonania(pytanie oznaczone we wniosku jako numer 3).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 sierpnia 2024 r. (data wpływu 21 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskała wpis do KRS w dniu (…), jako Spółka powstała z przekształcenia Spółki jawnej, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie uchwały wspólników z dnia 13.07.2023 r.
Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w Polsce. Główne PKD Spółki to 22.23 Z - produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych. Na mocy art. 93a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2022 r. poz. 2651 t. j.) Spółka wstąpiła we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej Spółki jawnej.
W dniu 23 marca 2018 r. poprzednik Prawny Wnioskodawcy nabył nieruchomość składającą się z działek nr 1 oraz 2 o łącznym obszarze 1,14 ha zabudowanych magazynem zbożowym o powierzchni 1071 m, metalową wiatą o powierzchni 241 m oraz budynkiem socjalnym o powierzchni 95 m, objętą księgą wieczystą o nr: KW1, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Spółka jawna uiściła należny podatek od czynności cywilnoprawnych. Spółka jawna po zakupie rozpoczęła prace remontowo - modernizacyjne, mające na celu przystosowanie zakupionego środka trwałego do użytkowania. Wydatki na rzeczony środek trwały były ponoszone w okresie od 24.09.2018 r. do 03.12.2021 r. Poniesione nakłady przekroczyły 30 % wartości początkowej środka trwałego. Spółka jawna odliczała od podatku należnego podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do prac remontowo-modernizacyjnych. Po zakończeniu prac Spółka jawna dnia 31.12.2021 r. wprowadziła zakupiony środek trwały do ewidencji środków trwałych oraz rozpoczęła jego użytkowanie. Wspólnicy Spółki jawnej, ponoszonych nakładów nie odnosili w ciężar bieżących kosztów uzyskania przychodu, ale uwzględnili je w wartości początkowej środka trwałego i od tak ustalonej kwoty rozpoczęli dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, po przyjęciu nieruchomości do użytkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty