Artykuł w trakcie aktualizacji
10.01.2024 Podatki

Jak dokonać korekty rocznej odliczonego VAT – po zmianach

Początek roku dla części podatników VAT oznacza konieczność dokonania rocznej korekty VAT. Roczna korekta VAT za 2023 r. ma charakter o tyle szczególny, że jest to pierwsza korekta roczna dokonywana po wprowadzeniu 1 lipca 2023 r. zmian w przepisach o jej dokonywaniu. 

Dwa rodzaje korekt rocznych

Obowiązek dokonania korekty rocznej wynika z przepisów art. 90c oraz art. 91 ustawy o VAT. Na podstawie przepisów art. 90c tej ustawy dokonywana jest korekta podatku naliczonego, obliczanego przy zastosowaniu tzw. prewspółczynnika (nazywanego również często preproporcją i prewskaźnikiem), o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Z kolei na podstawie przepisów art. 91 ustawy o VAT dokonywana jest korekta podatku odliczonego w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i nast. tej ustawy.

Obowiązek dokonania wskazanych korekt rocznych istnieje niezależnie od siebie, przy czym część podatników obowiązana jest do dokonywania obu rodzajów korekt. Podatnicy tacy w pierwszej kolejności powinny dokonać korekty podatku naliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, a w w kolejnym kroku korekty podatku odliczonego w oparciu o proporcję. Łączna kwota korekty dotycząca danego towaru lub usługi jest efektem zastosowania obu tych korekt.

Wyłączenie obowiązku dokonania korekty ze względu na różnicę nieprzekraczającą dwóch punktów procentowych 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne