15.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2013, sygn. ILPP3/443-14/13-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-14/13-2/TK

Opodatkowanie wyrobów węglowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2013 r. (data wpływu 18 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania wyrobów węglowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania wyrobów węglowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu oraz przesyle i dystrybucji energii cieplnej na co posiada stosowne koncesje. Zainteresowany ma inny rok podatkowy niż kalendarzowy i trwa on od maja do kwietnia. Wnioskodawca w zakresie podatku akcyzowego posiada zwolnienie zgodnie z art. 31a ust. 2 pkt 8. Zainteresowany dla potrzeb swojej działalności zakupuje węgiel, który jest ważony na wadze samochodowej w przedsiębiorstwie w momencie dostawy. Zważony węgiel składowany i ewidencjonowany jest na oddzielnych pryzmach. Pobieranie węgla do zużycia odbywa się z poszczególnych pryzm aż do jej zakończenia. W momencie zakończenia eksploatacji danej pryzmy przeprowadzana jest jej inwentaryzacja. Różnice stwierdzone podczas inwentaryzacji mieszczące się w granicach dopuszczalnych norm określonych w instrukcji inwentaryzacyjnej przedsiębiorstwa (ubytki naturalne, błąd wagi i ubytki związane z magazynowaniem i transportem) korygują zużycie na plus lub na minus w zależności od stwierdzonych różnic. Różnice wagowe węgla powstają ze względu na wykonywanie ważeń różnymi urządzeniami pomiarowymi to znaczy, podczas przyjmowania węgla na pryzmy ważenie odbywa się wagą samochodową, natomiast ważenie pobieranego opału z pryzmy do zużycia odbywa się poprzez wagę tensometryczną. Na powstałe różnice podczas magazynowania węgla wpływ mają również czynniki naturalne takie jak opady, wiatr, słońce itp. Zdaniem Wnioskodawcy różnice inwentaryzacyjne spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami naturalnymi występującymi w okresie magazynowania wyrobów węglowych u podmiotów zużywających nie są ubytkami w rozumieniu ustawy u.p.a. i nie podlegają opodatkowaniu akcyzą, ponieważ ustawodawca nie uwzględnił ich w katalogu ubytków, które dotyczą tylko podmiotów pośredniczących. Przy rozliczaniu różnic inwentaryzacyjnych pod uwagę brane są błąd wagi oraz ubytki naturalne, których dopuszczalne wielkości zawarte są w Instrukcji inwentaryzacyjnej obowiązującej w przedsiębiorstwie. Zainteresowany uważa, że różnice inwentaryzacyjne powstałe w trakcie magazynowania wyrobów węgłowych mieszczące się w granicach dopuszczalnych norm określonych w wewnętrznych instrukcjach, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, zgodnie z art. 2 pkt 20 i art. 8 ust. 2 i 3 u.p.a., gdyż nieobjęte są definicją ubytków zawartą w ww. przepisach, gdzie określona jest ograniczona kategoria wyrobów akcyzowych podlegająca opodatkowaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne