23.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2013, sygn. ILPB3/423-43/13-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-43/13-2/JG

Czy Spółka postąpiła prawidłowo, uwzględniając wystawioną fakturę korygującą w rozliczeniu podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych na moment wystawienia faktury korygującej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 03 stycznia 2013 r. (data wpływu 25 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu korekty przychodu podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu korekty przychodu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka (dalej zwana: Wnioskodawcą lub Spółką) to firma działająca w branży transportowej. Spółka działa m.in. na rynku spedycji kolejowej.

Wnioskodawca zawarł porozumienie ze swoim kontrahentem (również działającym w branży transportowej), na mocy którego Wnioskodawca zamiast swojego kontrahenta zamówił u podmiotu trzeciego odpowiednią ilość pociągów oraz poniósł koszty obsługi pociągów w wysokości połowy opłat ryczałtowych, ustalonych z podmiotem trzecim przez kontrahenta Wnioskodawcy. Tym samym, Wnioskodawca uwolnił swojego kontrahenta od obowiązku ponoszenia całości opłat ryczałtowych, do zapłaty których byłby zobowiązany kontrahent Wnioskodawcy. Następnie Wnioskodawca zafakturował swojego kontrahenta poniesionym na rzecz podmiotu trzeciego wynagrodzeniem i rozpoznał z tego tytułu przychód, a poniesione przez siebie opłaty na rzecz podmiotu trzeciego zaliczył do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne