10.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2013, sygn. ILPB1/415-182/13-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-182/13-2/AA

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie dokumentowania zakupów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu 15 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania zakupów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania zakupów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich, głównie monet oraz pocztówek. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności w zakresie prowadzenia firmy wpisane są następujące pozycje: 47.91 (Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet), 47.79.Z (Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach). Działalność w zakresie podatku dochodowego prowadzona jest na zasadach ogólnych na podatkowej księdze przychodów i rozchodów, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie decyzji z dn. 15.04.2011 roku wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, podatnik rozlicza się specjalną procedurą opodatkowania towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków zgodnie z art. 120 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która stanowi iż podstawę opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw, a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym. Podatnik dokonuje nabyć towarów głównie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ale i od firm prowadzących działalność kolekcjonerską. Głównym miejscem nabywania towarów w postaci używanych przedmiotów kolekcjonerskich jak monety i pocztówki są giełdy staroci, targowiska. Podatnik dokonując nabycia od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czasami nie ma możliwości podpisania umowy kupna-sprzedaży ze względu na panujące w takich miejscach warunki, jednakże jeśli dokona zakupu towaru, przygotowuje szczegółową ewidencję zakupu w postaci dowodu wewnętrznego (data miejsce zakupu, ilość, wartość, dokładna nazwa przedmiotu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne