17.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2013, sygn. ILPP2/443-12/13-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-12/13-4/MN

Faktura VAT wystawiona z pominięciem nazwy firmy i danych adresowych nabywcy (zgodnie z § 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia), w której kwota należności ogółem określona zostanie w funtach brytyjskich nie będzie fakturą wystawioną poprawnie. Bowiem, kwota ta, na mocy powołanych przepisów rozporządzenia, winna zostać określona w polskich złotych albo euro. Ponadto, regulacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wydanych na jej podstawie, nie przewidują możliwości przeliczania limitu wskazanego w § 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia na inne waluty obce, w tym również na funty brytyjskie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2013 r. (data wpływu 3 stycznia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 marca 2013 r. (data wpływu 27 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie poprawności wystawionej faktury VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie poprawności wystawionej faktury VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 marca 2013 r. (data wpływu 27 marca 2013 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jest czynnym podatnikiem VAT. Zainteresowany chciałby wystawić fakturę VAT, której kwoty wyrażone będą w funtach brytyjskich (z wyjątkiem kwot podatku, które będą wyrażone w PLN). Na fakturze w danych nabywcy podany będzie jedynie numer identyfikacji podatkowej nabywcy. Nie będzie nazwy firmy i danych adresowych. Faktura będzie wystawiona na kwotę 10 GBP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne