Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2013, sygn. ILPB3/423-11/13-4/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-11/13-4/KS
Czy kary umowne naliczane z tytułu niezrealizowania dostaw Produktów w terminie przewidzianym w umowach z kontrahentami lub z tytułu niedostarczenia ilości Produktów przewidzianych w umowach z kontrahentami stanowią i będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2012 r. (data wpływu 24 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem w dniu 18 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest częścią struktury międzynarodowej korporacji G. działającej na rynku farmaceutycznym w Polsce (dalej: Grupa).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka m.in prowadzi sprzedaż / dystrybucję produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych na terytorium Polski (dalej: Produkty). Nabywcami Produktów sprzedawanych przez Spółkę są między innymi publiczne oraz niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (dalej: Odbiorcy). W przypadku publicznych zakładów opieki zdrowotnej, nabycie Produktów następuje, co do zasady, w ramach procedur wskazanych w ustawie o zamówieniach publicznych. Warunki dostawy Produktów określane są w umowach zawieranych przez Spółkę z Odbiorcami (dalej: Umowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty