Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2013, sygn. ILPB3/423-523/12-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-523/12-2/JG
Czy część odsetek od kredytu w rachunku bieżącym, który to kredyt w tej części jest przeznaczany na wypłatę dywidendy, stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 05 grudnia 2012 r. (data wpływu 10 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu w rachunku bieżącym przeznaczonego na wypłatę dywidendy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu w rachunku bieżącym przeznaczonego na wypłatę dywidendy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podmiotem zajmującym się wytwarzaniem armatury zewnętrznej. Wnioskodawca jako spółka kapitałowa, wypłaca dywidendę udziałowcom. Zdarza się, że z różnych przyczyn Spółka decyduje się na sfinansowanie wypłaty dywidendy kapitałem obcym.
Wypłata kolejnej dywidendy planowana jest w lutym 2013 r.
Wnioskodawca, na podstawie umowy zawartej z bankiem, zaciągnął kredyt w rachunku bieżącym. Kredyt w rachunku bieżącym przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności Spółki. Obecnie limit ten nie jest w pełni wykorzystywany. Wnioskodawca, korzystając z przyznanego Mu kredytu w rachunku bieżącym, zamierza finansować w przyszłości wypłaty dywidendy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty