Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2013, sygn. ILPP2/443-1065/12-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1065/12-2/JK
1. Czy wykonywanie przez Wnioskodawcę czynności polegających na reprezentowaniu oraz prowadzeniu spraw Spółki komandytowej, w razie przyznania Wnioskodawcy wynagrodzenia z tego tytułu, będzie stanowiło dla Wnioskodawcy świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy VAT, a zatem czy będzie opodatkowane podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT?
2. Czy Wnioskodawca powinien doliczyć do przyznanego mu wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki komandytowej podatek VAT obliczony wg stawki 23%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2012 r. (data wpływu 17 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i stawki podatku dotyczącej czynności wykonywanych przez komplementariusza na rzecz spółki komandytowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i stawki podatku dotyczącej czynności wykonywanych przez komplementariusza na rzecz spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest komplementariuszem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Spółka komandytowa). Komandytariuszami w Spółce komandytowej są dwie osoby fizyczne. Jak wynika z umowy Spółki komandytowej spółkę reprezentuje komplementariusz, a prawo i obowiązek prowadzenia spraw Spółki komandytowej przysługuje komplementariuszowi oraz komandytariuszom. Umowa Spółki komandytowej nie zawiera zapisu o możliwości pobierania przez komplementariusza wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki. Obecnie wspólnicy Spółki komandytowej rozważają zmianę umowy Spółki i wprowadzenie zapisu o możliwości pobierania przez komplementariusza wynagrodzenia za prowadzenie spraw Spółki. W konsekwencji możliwe jest więc, że Wnioskodawca jako komplementariusz będzie pobierał takie wynagrodzenie przyznane mu w drodze uchwały walnego zgromadzenia Spółki. Wnioskodawca nie będzie zawierał ze Spółką komandytową umowy o zarządzanie Spółką. Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka komandytowa są czynnymi podatnikami VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty