Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2013, sygn. ITPB1/415-904b/13/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-904b/13/WM
W którym momencie powstaną różnice kursowe? Jak różnice te powinny być uwzględnione w ewidencji przychodów?
W którym momencie różnice kursowe powstałe na przełomie miesiąca lub roku spowodują zwiększenie lub zmniejszenie przychodu?
Czy w przypadku reklamacji lub odstąpienia od umowy i związanego z tym zwrotu kupującemu pieniędzy w walucie obcej, powstają różnice kursowe mające wpływ na wysokość przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym w dniu 26 listopada 2013 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie różnic kursowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne m.in. w zakresie różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą internetową na terytorium Polski, rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest podmiotowo zwolniona z podatku VAT. Sprzedaż dokumentuje za pomocą kasy fiskalnej.
Planuje rozszerzyć sprzedaż poza granice kraju. Płatności byłyby przyjmowane za pomocą PayPal - systemu pieniądza elektronicznego. Płatności będą przyjmowane w walutach kraju kupującego (Euro, GBP, USD). Od każdej transakcji automatycznie PayPal pobiera opłatę za dokonanie transakcji. Wielkość tej opłaty uzależniona jest od wartości otrzymanych środków pieniężnych. PayPal umożliwia wygenerowanie codziennych raportów otrzymanych płatności, na których zaprezentowane są wszystkie szczegóły transakcji (kwota wpłaty, pobrana prowizja, dane wpłacającego). Wysyłka towaru nastąpi w ciągu maksymalnie 3 dni od wpłaty. Wpłaty od klientów gromadzone będą na koncie PayPal i co parę dni wypłacane z tego konta i wpłacane na firmowe, złotówkowe konto bankowe. Przy zleceniu wypłaty środków na konto bankowe dokonywane jest przeliczenie waluty obcej na złotówki wg kursu PayPal. Pieniądze wypłacone w ten sposób trafiają w ciągu paru dni na konto bankowe. Przy okazji wypłat na konto bankowe będzie generowany elektroniczny dokument zawierający zestawienie wpłat oraz wartość zastosowanego przez PayPal kursu waluty. Konto PayPal będzie również służyć do ewentualnych zwrotów pieniędzy w ramach reklamacji bądź też odstąpienia od umowy przez klientów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty