17.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. ITPB3/423-390b/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-390b/13/AW

Czy, w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na rzecz P. z tytułu wynagrodzenia za poszczególne etapy, których osiągnięcie związane jest z realizacją celów biznesowych Wnioskodawcy (Wynagrodzenie za Sukces), będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, oraz będą potrącane w całości w dacie ich poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) uzupełnionego pismem z dnia 2 października 2013 r. (data wpływu 4 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków na Wynagrodzenie za Sukces jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. kwalifikacji podatkowej wydatków na Wynagrodzenie za Sukces. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Wobec tego pismem z dnia 20 września 2013 r. Nr ITPB2/443-888/13-2/EK ITPB3/423-390/13-2/AW wezwano Spółkę do jego uzupełnienia. Niniejsze zostało dokonane w dniu 4 października 2013 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

1) Wstęp.

L. (dalej: Wnioskodawca lub Nie-Operator lub Partner) zamierza wziąć udział w projekcie gospodarczym o charakterze wspólnego przedsięwzięcia (dalej: Wspólne Przedsięwzięcie) związanym z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż węglowodorów. W związku z powyższym została zawarta Umowa o Wspólnych Operacjach (dalej: UoWO, Umowa) pomiędzy L. a P. (dalej: Operator lub Partner). Strony zamierzają współpracować w wykonywaniu działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej na podstawie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów w obszarze K. i umowy ustanowienia użytkowania górniczego, której stroną jest P.. W przypadku uzyskania pozytywnych wyników odwiertów poszukiwawczych (tj. dających perspektywę dodatniej rentowności projektu) współpraca obejmować ma również działalność na podstawie uzyskanych w przyszłości koncesji na wydobywanie węglowodorów. W dniu zawarcia UoWO status koncesjonariusza/użytkownika górniczego przysługuje wyłącznie P. Celem UoWO jest ustalenie kompleksowych zasad współpracy Partnerów (L. i P.) oraz ustalenie sposobu rozliczeń w zakresie dotyczącym poszukiwania, rozpoznania, zagospodarowania i wydobycia złóż gazu ziemnego i ropy naftowej z obszaru objętego umową, a także ustalenie zasad prowadzenia wspólnej polityki w tym zakresie. Zgodnie z postanowieniem Stron UoWO Wspólne Przedsięwzięcie realizowane na podstawie Umowy nie stanowi spółki cywilnej ani też nie ma charakteru jakiejkolwiek zorganizowanej formy prawnej wynikającej z przepisów Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne