Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2013, sygn. ITPP1/443-406/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-406/13/BK
Brak opodatkowania emisji obligacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2013 r. (data wpływu 30 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania emisji obligacji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania emisji obligacji.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zamierza pozyskać środki finansowe od innego podmiotu z Grupy. Spółka planuje dokonać emisji obligacji. Obligacje będą miały charakter obligacji kuponowych ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Okres wykupu obligacji wyniesie maksymalnie 5 lat, ale obligacje mogą też zostać wykupione przed tym terminem (mogą zostać wyposażone w opcje call oraz put, dające emitentowi lub Nabywcy obligacji prawo do żądania wykupu obligacji przed terminem wykupu). Wykup będzie miał charakter jednorazowy. Obligacje nie będą notowane, i nie będą zawierały dodatkowych zabezpieczeń. Emisja i obsługa obligacji będzie prowadzona przez bank pełniący funkcję depozytariusza obligacji. Planowane warunki emisji obligacji przewidują jeden okres odsetkowy dla kuponu odsetkowego, który będzie równy okresowi wykupu obligacji (okres 5-letni). Odsetki należne za cały 5-letni okres zostaną wypłacone na rzecz nabywcy z góry w dniu emisji obligacji. W terminie wykupu obligacji (ewentualnie wcześniej) obligacje zostaną wykupione przez Spółkę. Cena wykupu obligacji będzie ceną, po której obligacje zostaną nabyte przez nabywcę w dniu emisji (cena nominalna). W związku z emisją obligacji Spółka będzie ponosiła koszty prowizji związanych z tą emisją. Koszty te mogą obejmować m.in. jednorazową prowizję przygotowawczą oraz roczną prowizję za obsługę obligacji, płatne na rzecz banku depozytariusza. W związku z emisją i obsługą obligacji Spółka może ponosić również inne opłaty. Między Spółką, a nabywcą obligacji nie będą zachodziły powiązania, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT (nabywca obligacji będzie spółka osobowa funkcjonującą w formie spółki komnadytowo-akcyjnej). Środki pozyskane z obligacji przeznaczone będą na finansowanie kapitału obrotowego Spółki i realizacji jej bieżących zobowiązań. Emisja obligacji będzie służyła bieżącej działalności Spółki. W szczególności, środki z emisji obligacji nie będą przeznaczone na finansowanie wypłat dywidendy oraz innych wypłat na rzecz akcjonariuszy, nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przez spółkę, bądź sfinansowanie nabycia udziałów innych spółek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty