29.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2013, sygn. ITPP2/443-429/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-429/13/EK

Brak obrotu w związku z wniesieniem do spółki osobowej wierzytelności z tytułu pożyczek lub przeniesieniem na spółkę osobową w ramach datio in solutum wierzytelności z tytułu pożyczek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obrotu w związku z wniesieniem do spółki osobowej wierzytelności z tytułu pożyczek lub przeniesieniem na spółkę osobową w ramach datio in solutum wierzytelności z tytułu pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obrotu w związku z wniesieniem do spółki osobowej wierzytelności z tytułu pożyczek lub przeniesieniem na spółkę osobową w ramach datio in solutum wierzytelności z tytułu pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka jest polską spółką deweloperską, działającą na rynku nieruchomości, zajmującą się obrotem i zarządzaniem gruntami oraz innymi nieruchomościami. Jej aktualne i przyszłe inwestycje obejmują budownictwo mieszkaniowe, obiekty handlowe, hotele, budynki biurowe. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Należy do grupy kapitałowej P. (dalej: grupa). Zgodnie z przyjętym modelem biznesowym działalności grupy, w ramach poszczególnych prowadzonych przez nią inwestycji powoływane są spółki celowe, które odpowiadają za ich realizację. Udziałowcem spółek celowych, posiadającym 100% udziałów w ich kapitale zakładowym, jest Spółka. W celu finansowania działalności inwestycyjnej spółek celowych z grupy, Spółka udziela im pożyczek. W zamian za udzielenie pożyczek, Spółce przysługuje wynagrodzenie w formie odsetek. Z uwagi na długotrwałość procesu inwestycyjnego i znaczne odroczenie w czasie momentu rozpoznania przez spółki celowe przychodów z tytułu realizacji inwestycji, termin wymagalności oraz płatności odsetek został również odroczony w czasie. W efekcie, moment, w którym odsetki staną się należne, przypadać będzie na okres po planowanej obecnie zmianie struktury finansowania w grupie (przy czym nie przewiduje się, aby odsetki zostały uiszczone przed terminem ich wymagalności). W związku z tym, w najbliższym czasie Spółka przewiduje podjęcie opisanych poniżej działań (alternatywnie realizację scenariusza I lub II).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne