Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.317.2024.3.MG
Czy umowa pożyczki będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i jednocześnie zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia czy umowa pożyczki będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i jednocześnie zwolniona od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 sierpnia 2024 r. (wpływ 5 sierpnia 2024 r.) oraz pismem z 5 sierpnia 2024 r. (wpływ 24 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (Pożyczkobiorca) zamierza zawrzeć umowę pożyczki od spółki zależnej (Pożyczkodawca). Obie spółki są podmiotami powiązanymi, gdyż udziałowcem większościowym Pożyczkodawcy jest Pożyczkobiorca.
Pożyczka zostanie udzielona na warunkach rynkowych w celu pozyskania finansowania na potrzeby prowadzonej przez Pożyczkobiorcę działalności gospodarczej. Planowana umowa pożyczki będzie umową pożyczki pieniężnej w rozumieniu art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - kodeks cywilny.
Zarówno Pożyczkodawca, jak i Pożyczkobiorca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. W przedmiocie działalności Pożyczkodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie figuruje udzielanie pożyczek ani inna tego typu działalność finansowa.
Planowana pożyczka będzie świadczeniem odpłatnym, a wynagrodzeniem za jej udzielenie będą należne Pożyczkodawcy odsetki, do których zapłaty zobowiązany będzie Pożyczkobiorca.
Pożyczka udzielana będzie w ramach działalności gospodarczej Pożyczkodawcy, a celem jej udzielenia ma być czerpanie zysku z dostępnego kapitału w postaci otrzymanych odsetek. Czynność okazjonalnego udzielenia pożyczki przez Pożyczkodawcę będzie działaniem generującym dla niego przychody, które Pożyczkodawca zaliczy do przychodów z działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty