Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2013, sygn. ITPB2/436-72/13/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-72/13/DSZ
Czy zawarcie ww. umów pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego, posiadającą siedzibę w G. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynnym podatnikiem podatku VAT.
Pożyczkodawca jest finansową spółką celową z siedzibą w Szwecji będącą w 100% podmiotem zależnym od Wnioskodawcy. Zgodnie z umową spółki, przedmiotem działalności Pożyczkodawcy jest działalność finansowa, w szczególności w ramach pożyczania środków finansowych poprzez emisję obligacji i innych instrumentów finansowych wśród inwestorów instytucjonalnych i prywatnych oraz w ramach bezpośredniego udzielania pożyczek z takich środków na rzecz spółek grupy oraz prowadzenie wszelkiej innej działalności wspierającej taką działalność i świadczenie powiązanych usług. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności wymagającej uzyskania licencji ani pozwolenia ze strony Szwedzkiej Komisji Nadzoru Finansowego ani innych organów. Pożyczkodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Szwecji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty