Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2013, sygn. ITPB3/423-176a/13/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-176a/13/PS
W którym momencie powstanie przychód podatkowy z tytułu opłaty za obsługę pożyczki w domu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu opłaty za obsługę pożyczki w domu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 kwietnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu opłaty za obsługę pożyczki w domu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu osobom fizycznym pożyczek, poza systemem bankowym. Udzielenie pożyczki następuje na podstawie umowy pożyczki, która jest spłacana w równych ratach, co tydzień. Na podstawie zawieranych umów pożyczek Spółka uzyskuje przychody z tytułu: opłaty przygotowawczej, dodatkowej opłaty przygotowawczej (w przypadku wyboru pożyczki z obsługą w domu), odsetek oraz opłaty za obsługę w domu (w przypadku wyboru opcji obsługi pożyczki w domu).
Stan faktyczny dotyczy pożyczki z opcją obsługi pożyczki w domu Klienta. Opłata za obsługę pożyczki w domu dotyczy sytuacji, gdy pożyczkobiorca, wybierając pożyczkę z opcją obsługi w domu, chce aby pożyczkodawca odbierał ratę pożyczki w domu pożyczkobiorcy. W umowie określona jest kwota tygodniowej raty, na którą składa się część kapitału oraz odsetki. W przypadku obsługi pożyczki w domu do raty pożyczki dodaje się opłatę za obsługę w domu, która stanowi % raty pożyczki. W umowie wskazano, że w skład całkowitej kwoty pożyczki wchodzą kwota wypłacona pożyczkobiorcy oraz koszty udzielenia pożyczki, na które składają się opłata przygotowawcza oraz dodatkowa opłata przygotowawcza Natomiast całkowity koszt pożyczki obejmuje, oprócz całkowitej kwoty pożyczki, także opłatę za obsługę pożyczki w domu. Wykazanie całkowitej kwoty pożyczki oraz całkowitego kosztu pożyczki, podyktowane jest regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która w art. 30 ust. 1 wymienia niezbędne elementy, które musi zawierać umowa o kredyt konsumencki, w tym min. całkowitą kwotę kredytu oraz informację o innych kosztach, które pożyczkobiorca zobowiązany jest ponieść w związku z umową o kredyt konsumencki. Zgodnie z art. 5 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim całkowity koszt kredytu obejmuje wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty