27.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2013, sygn. ITPB2/415-234/13/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-234/13/MM

Czy wydatki na zakup ww. materaca Wnioskodawca może odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2012 r.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 25 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2013 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 17 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2013 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 17 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku oraz w jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest inwalidą. Zgodnie z orzeczeniem z dnia 19 maja 1998 r. wydanym przez Wojewódzką Komisję Lekarską MSWiA w Gdańsku został zaliczony do drugiej grupy inwalidztwa w związku z przewlekłym zespołem bólowo korzeniowym 1-k na podłożu zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii L4-L5. Wnioskodawca ma problemy z chodzeniem, a największe nasilenie bólu przypada na czas snu. W związku z powyższym próbował różnych rozwiązań, tj. zmianę łóżka, spanie na podłodze. Przed zabiegiem chirurgicznym chronią Wnioskodawcę środki farmakologiczne, codzienna gimnastyka i częste zabiegi rehabilitacyjne w sanatoriach, gabinetach rehabilitacyjnych i w domu. Podczas pobytu w jednym z sanatoriów w 2010 r. Wnioskodawca miał możliwość zapoznania się z działaniem materaca z firmy R. Z uwagi na możliwości finansowe dopiero w dniu 17 marca 2012 r. dokonał zakupu materaca rehabilitacyjnego PKWiU: 17.60.11.30.00, którego cena brutto zgodnie z fakturą wystawioną przez firmę R sp. z o.o. opiewa na kwotę 4.370 zł. Poprawa samopoczucia Wnioskodawcy była zaskakująca. W czasie snu materac ten dopasowuje się do krzywizny kręgosłupa Wnioskodawcy, podpiera całe ciało, jest też ochroną dla rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych. Niewłaściwe ułożenie kręgosłupa w trakcie snu na zwykłym materacu powodowało nacisk nerwów. W tej chwili nie ma takich problemów. Warstwa podstawowa zagęszczonej pianki tego materaca zapewnia samoistne dopasowanie się do sylwetki, zmniejsza obszar ucisku w trakcie snu, poprawia jego jakość. Okrycie materaca to wełna merynosa, która utrzymuje stałą temperaturę ciała, przepuszczalność powietrza i mikromasaż, co poprawia funkcjonowanie organizmu Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne