Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2013, sygn. ITPP2/443-210/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-210/13/EK
Czy Stowarzyszenie powinno naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług, jeżeli organizowało spartakiadę na podstawie umowy z właścicielem ośrodka, ale na rzecz osób trzecich - dzieci kolonijnych przebywających w tym ośrodku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2013 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 20 maja 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi organizacji spartakiady sportowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2013 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniu 20 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi organizacji spartakiady sportowej.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Związek, który jest organizacją pozarządową, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zrzesza Stowarzyszenia Kultury Fizycznej. Działa w oparciu o ustawę - Prawo o stowarzyszeniach, ustawę o sporcie, ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz statut. Zgodnie ze statutem prowadzi szeroką działalność w zakresie kultury fizycznej, sportu oraz organizuje różne formy aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej. Uczestniczy w konkursach i przetargach ogłaszanych przez Kuratora Oświaty oraz inne instytucje publiczne (szkoły, urzędy miasta, urzędy gminy, itp.). Jako organizacja pozarządowa uczestniczy głównie w konkursach ofert ogłaszanych przez gminy, urzędy miasta, kuratoria oświaty, składanych na podstawie przepisów działu II rozdziału 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zadania wygrane w konkursie, czy też w drodze przetargu na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży, są realizowane w oparciu o umowy, programy i regulaminy. Koszty realizacji zadania:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty