Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.516.2024.1.DS
Mają Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem przez Państwa usług zbiorowego żywienia w postaci sprzedaży i dystrybucji śniadań od Dostawcy usług, gdyż nabyte usługi nie stanowią usług gastronomicznych w rozumieniu art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy, a jednocześnie są wykorzystywane przez Państwa – jako czynnego podatnika VAT - do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w zrozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usługi zbiorowego żywienia w postaci sprzedaży i dystrybucji śniadań świadczonej przez Dostawcę usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT, który w ramach wykonywanej działalności gospodarczej świadczy usługi hotelowe w obiekcie zlokalizowanym w Mieście A (dalej: Hotelu).
Usługi hotelowe świadczone przez Spółkę są opodatkowane podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Spółka na podstawie umowy najmu pomieszczeń restauracji i wyposażenia wynajęła na rzecz podmiotu trzeciego (dalej: Dostawcy usług), restaurację znajdującą się na terenie Hotelu (dalej: Restauracja), która składa się z sali jadalnej, baru i sali konferencyjnej oraz zaplecza kuchennego. Dostawca usług za możliwość korzystania z pomieszczeń Restauracji płaci Spółce czynsz najmu według ustalonej stawki.
Na mocy odrębnej umowy Spółka zleciła temu samemu Dostawcy usług świadczenie usług zbiorowego żywienia na rzecz gości hotelowych, obejmujące m.in. sprzedaż i dystrybucję śniadań. Na bazie tej umowy Dostawca usług zobowiązany jest także do serwowania w barze napojów zimnych i gorących, deserów i wyrobów cukierniczych, dań gorących, zimnych, garmażeryjnych, kanapek i sałatek przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, przygotowywanych na miejscu w Restauracji. Dostawca usług przygotowuje śniadania w swojej kuchni, położonej poza Hotelem, przywozi gotowe śniadania do Hotelu i podgrzewa ciepłe dania (np. kiełbaski, jajecznicę) w kuchni znajdującej się w Hotelu oraz wykłada zimne dania (wędliny, owoce, warzywa, serki, jogurty, pieczywo) na stoły w sali jadalnej. Śniadania są serwowane gościom hotelowym w sali jadalnej, w formie samoobsługowego bufetu, przez pracowników Dostawcy usług. W trakcie śniadań goście hotelowi mogą również korzystać z dystrybutorów napojów (gorących i zimnych) zlokalizowanych w sali jadalnej, należących do Dostawcy usług. Pracownicy Dostawcy usług odpowiadają za posprzątanie sali jadalnej po wydaniu śniadań oraz za pozmywanie naczyń po zakończeniu serwisu śniadaniowego. Co istotne, sala jadalna służy tylko do serwowania śniadań hotelowych, a posiłki i napoje zamawiane w barze są spożywane w lobby hotelowym znajdującym się na innym piętrze Hotelu, gdzie jest do tego specjalna strefa ze stolikami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty