12.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2013, sygn. ITPP/443-1466/12/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP/443-1466/12/DM

Stawki podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego wraz z odpowiadającym udziałem w części wspólnej budynku i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2012 r. (data wpływu 30 listopada 2012 r.) uzupełnionym w dniu 4 lutego 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego wraz z odpowiadającym udziałem w części wspólnej budynku i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2012 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 4 lutego 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego wraz z odpowiadającym udziałem w części wspólnej budynku i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza realizować inwestycję budowlaną, polegającą na budowie budynku mieszkalno-usługowego z garażem podziemnym (parter - powierzchnia z usługami - usługi nieuciążliwe oraz kondygnacje przeznaczone pod lokale mieszkalne). Miejsca postojowe dla samochodów wraz z pomieszczeniami wspomagającymi będą zlokalizowane w jednym pomieszczeniu, stanowiącym garaż podziemny. Garaż podziemny będzie przedmiotem współwłasności wszystkich lokatorów, jako część wspólna budynku. Miejsca postojowe nie będą wydzielone od siebie ścianami ani innymi trwałymi przegrodami. Zaprojektowanie miejsc postojowych pod budynkiem było niezbędne ze względów funkcjonalnych, gdyż z uwagi na usytuowanie budynku oraz wielkość działki gruntu brak było możliwości zapewnienia miejsc postojowych dla samochodów właścicieli lokali na zewnątrz budynku. Po wybudowaniu budynku Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali usługowych. Przedmiotem umowy sprzedaży będzie lokal mieszkalny/usługowy wraz z udziałem w części wspólnej budynku i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz w prawie własności gruntu. Dodatkowo, w umowie sprzedaży poszczególnych lokali strony zawrą postanowienia, na podstawie których dokonają podziału do korzystania z nieruchomości wspólnej w ten sposób, że każdoczesnemu właścicielowi lokalu mieszkalnego/usługowego przysługiwać będzie w ramach udziału w prawie własności gruntu i we własności budynku prawo do wyłącznego i nieodpłatnego korzystania z konkretnego miejsca postojowego oznaczonego konkretnym numerem oraz z pomieszczenia wspomagającego, usytuowanych w garażu podziemnym. Zgodnie z powyższym zapisem umowy, będącym w swej istocie podziałem quoad usum części wspólnej budynku, każdemu z właścicieli lokalu mieszkalnego i każdemu z właścicieli lokalu usługowego będzie przysługiwać prawo do korzystania z miejsc postojowych wraz z pomieszczeniami wspomagającymi. Oznacza to, że miejsca postojowe nie będą przedmiotem odrębnego obrotu. Lokale, zarówno mieszkalne, jak i usługowe, można nabyć z miejscem postojowym, wówczas nabywca ma prawo korzystania z wyznaczonego i przyporządkowanego mu indywidualnie miejsca postojowego. Miejsce postojowe stanowi przynależność lokalu mieszkalnego i usługowego i pozwala na prawidłowe korzystanie z tego lokalu. W garażu podziemnym, w którym wydzielone są miejsca postojowe, znajdują się także tzw. pomieszczenia wspomagające oraz komórki lokatorskie, przyporządkowane do każdego mieszkania. Funkcja tych pomieszczeń jest identyczna, różnica polega jedynie na tym, że pomieszczenia wspomagające znajdują się bezpośrednio przy miejscach postojowych i wejście do tych pomieszczeń odbywa się przez miejsce postojowe przyporządkowane do danego właściciela mieszkania. Komórki lokatorskie również znajdują się w garażu podziemnym, lecz nie przylegają bezpośrednio do miejsca postojowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne