18.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2013, sygn. ITPP3/443-208/12/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-208/12/MD

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przemieszczenia samochodu z innego państwa członkowskiego uprzednio tam zaimportowanego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2012 r. (data wpływu 29 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przemieszczenia samochodu z innego państwa członkowskiego uprzednio zaimportowanego w tym kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przemieszczenia samochodu z innego państwa członkowskiego uprzednio zaimportowanego w tym kraju.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 26 stycznia 2012 r. Wnioskodawca nabył auto marki ..., rok produkcji 2011, rok modelowy 2012 r., o przebiegu 3.725 km. Auto przemieszczono z Kanady transportem morskim do niemieckiego portu. Formalności dotyczące odprawy auta (tj. cła, podatku, opłaty portowej) zrealizowała niemiecka agencja celna. Wszystkie ww. należności celne i portowe Wnioskodawca opłacił w dniu odbioru auta z agencji, tj. w dniu 2 marca 2012 r. Auto przetransportował do kraju we własnym zakresie. Do spraw związanych z opłaceniem akcyzy powołał rzeczoznawcę, który stwierdził w ocenie ogólnej i uzasadnieniu, że pojazd nie figuruje w zasobach katalogu Info-Ekspert, Eurotax i nie znaleziono go na stronach internetowych. W związku z powyższym krajowy urząd celny pobrał akcyzę od wartości faktycznej widniejącej na fakturze zakupu, tj. 2.122 zł. Do września 2012 r. auto miało usuwane uszkodzenia pokolizyjne. W dniu 20 września 2012 r. przeprowadzono badanie techniczne ww. samochodu, które zakończono wydaniem właściwego zaświadczenia. W momencie rejestracji pojazdu, Wnioskodawcę poinformowano, iż wymagane jest zaświadczenia VAT-25. W chwili zakupu powyższe zaświadczenie nie było wymagane. W chwili obecnej samochód zarejestrowany jest warunkowo do momentu dostarczenia zaświadczenia VAT-25. Wydział komunikacji urzędu miejskiego na podstawie przedstawionych dokumentów za datę pierwszej rejestracji za granicą przyjął dzień 1 stycznia 2011 r. Ponadto Wnioskodawca skontaktował się telefonicznie z Krajową Informacją Podatkową, w której uzyskał informację, iż w związku z tym, że nie było przeniesienia własności na terytorium UE oraz nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie jest zobowiązany płacić dodatkowo podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne