Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2012, sygn. IPPP1/443-720/12-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-720/12-2/MPe
w zakresie wypełnienia wymogów dotyczących wystawiania faktur w formie elektronicznej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.08.2012 r. (data wpływu 09.08.2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wypełnienia wymogów dotyczących wystawiania faktur w formie elektronicznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09.08.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wypełnienia wymogów dotyczących wystawiania faktur w formie elektronicznej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie obsługi kart płatniczych i systemów płatności bezgotówkowych. W niedalekiej przyszłości Wnioskodawca zamierza udostępniać swoim kontrahentom faktury VAT w formie elektronicznej poprzez zapewnienie dostępu do aplikacji internetowej (strona www.rea-service.pl, dalej jako: aplikacja). Każdy kontrahent Wnioskodawcy, który wyrazi uprzednią pisemną zgodę na przesyłanie faktur VAT drogą elektroniczną, otrzyma unikatowy login i hasło dostępu do aplikacji. W procesie udostępniania faktur kontrahentom Wnioskodawca nie będzie stosował bezpiecznego podpisu elektronicznego (w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, Dz. U. 2001 r., nr 130, poz. 1450 ze zm.) weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu ani elektronicznej wymiany danych (EDI). Faktury VAT będą natomiast generowane przez aplikację automatycznie w formacie pdf, zaś w każdej nazwie pliku (faktury) zapisywana będzie data i godzina jej wygenerowania. Sposób udostępniania faktur za pośrednictwem aplikacji będzie uniemożliwiał jakąkolwiek ingerencję kontrahenta w treść faktury zarówno przed jak i po pobraniu pliku (faktury) za pośrednictwem aplikacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty