25.07.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2012, sygn. IPPP2/443-468/12-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-468/12-2/IG

Skoro przedmiotowa sprzedaż nie może być uznana za sprzedaż o charakterze ciągłym, to w konsekwencji nie stwarza podstaw do zastosowania regulacji zawartej w § 5 ust. 1 pkt 4 w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia. Wnioskodawca ma obowiązek wystawić faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży, na ogólnych zasadach określonych w § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia tj. nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania każdorazowo dostawy paliwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2012 r. (data wpływu 18.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie świadczenia usług o charakterze ciągłym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.05.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie świadczenia usług o charakterze ciągłym.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - spółka A. S.A. (Spółka) prowadzi hurtową i detaliczną sprzedaż paliw na terenie całego kraju. Jednym z intensywnie rozwijanych przez Spółkę segmentów działalności jest sieć stacji paliw pod marką M.. W ramach sieci M. funkcjonują stacje partnerskie, będące własnością niezależnych podmiotów gospodarczych, oraz stacje paliw będące własnością Spółki.

Klienci kupujący paliwa płynne na stacjach paliw A. S.A. mogą korzystać z karty flotowej M. FIRMA. Karta ta uprawnia do bezgotówkowego tankowania paliw na wszystkich stacjach sieci M. (warunkiem uzyskania karty flotowej jest zawarcie z A. S.A. stosownej umowy). W takim przypadku dostawy fakturowane są na zasadach ogólnych - faktura wystawiana jest nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru (tankowania paliwa), gdyż Wnioskodawca był zdania, iż dostawy paliw nie mogą być traktowane jako sprzedaż ciągła, ponieważ w tym przypadku możliwe jest wyróżnienie powtarzających się odrębnych czynności sprzedaży, a w konsekwencji określenie konkretnego dnia dokonania takiej czynności, rodzącej obowiązek podatkowy.

W związku z tym, klient dokonujący systematycznych zakupów paliw na stacjach A. S.A. otrzymuje w ciągu miesiąca zazwyczaj 5 faktur dokumentujących wykonane dostawy. Sytuacja taka budzi niezadowolenie klientów z uwagi na ilość dokumentów i negatywnie wpływa na konkurencyjność Wnioskodawcy, gdyż wszyscy najwięksi konkurenci A. S.A., w szczególności oba polskie koncerny paliwowe oraz koncerny zagraniczne funkcjonujące na polskim rynku, traktują sprzedaż paliw jako sprzedaż ciągłą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i oferują klientom karty flotowe, w przypadku których faktura wystawiana jest raz w miesiącu bądź dwa razy w miesiącu (tj. jedna faktura dokumentuje sprzedaż od 1 do 15 dnia miesiąca, druga od 16 do ostatniego dnia miesiąca).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne