Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2012, sygn. IBPBII/2/423-53/12/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/423-53/12/HS
Opodatkowanie cypryjskiego akcjonariusza polskiej spółki komandytowo-akcyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 06 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zbycia przez kapitałową spółkę cypryjską akcji w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej na rzecz tej spółki w celu umorzenia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zbycia przez kapitałową spółkę cypryjską akcji w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej na rzecz tej spółki w celu umorzenia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest obywatelem Polski, mającym miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, w rozumieniu art. 3 ust. la ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 z późn. zm.). Wnioskodawca planuje utworzyć spółkę kapitałową prawa cypryjskiego (zwaną w dalszej części Spółką Cypr). Spółka ta odpowiednio będzie cypryjskim rezydentem podatkowym i będzie objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na Cyprze. Wnioskodawca planuje, iż Spółka Cypr zostanie akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej prawa polskiego (zwanej dalej SKA"). SKA będzie prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości Spółka Cypr dokona odpłatnego zbycia części albo wszystkich swoich akcji SKA na rzecz SKA w celu ich umorzenia, to jest w trybie tzw. dobrowolnego umorzenia akcji przewidzianego w przepisie art. 359 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). W wyniku takiego zbycia akcji SKA, Spółka Cypr otrzyma wynagrodzenie za zbyte akcje.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty