06.09.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2012, sygn. IPTPP4/443-371/12-6/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-371/12-6/BM

Sprzedaż działki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2012 r. (data wpływu 30 maja 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 sierpnia 2012 r. (data wpływu 24 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 sierpnia 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem prowadzi 9 ha gospodarstwo rolne (są rolnikami ryczałtowymi), które w 1988 otrzymali w darowiźnie od rodziców męża. Uzyskane płody rolne wykorzystują zasadniczo na potrzeby swojej rodziny, jednak sporadycznie występujące nadwyżki odsprzedają. Posiadane grunty uprawiają osobiście i nie udostępniali ich do wykorzystania innym osobom. Zgłoszenia do VAT nie dokonywali. Nie zamierzali ich też sprzedawać ani zmieniać przeznaczenia. Jednak, gdy zwrócił się krewny o sprzedaż kawałka ziemi na której chciałby się wybudować, mąż Wnioskodawczyni udał się do urzędu gminy, gdzie poinformowano go, że jednej małej działki nie można wydzielić z gruntu rolnego i że jeśli wydzieli ok 10 działek, to wydadzą warunki zabudowy. Zrobili wg zaleceń i wydzielili 10 działek na które urząd wydał warunki zabudowy, nakładając dodatkowo obowiązek wydzielenia drogi. W rezultacie w marcu jedną z działek (wraz z udziałem w drodze) sprzedali notarialnie zainteresowanemu krewnemu. Przy sprzedaży tej działki notariusz nie pobrał podatku VAT, gdyż uważał, że ta transakcja nie podlega VAT. W tym zakresie ponieśli koszty niezbędnych usług architektoniczno-geodezyjnych związanych z zaprojektowaniem i fizycznym wydzieleniem działek. Wnioskodawczyni wskazała, iż innych nakładów nie ponosili i nie będą ponosić. Obecnie rozważają możliwość sprzedaży kolejnej działki a w przyszłości pozostałych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne