08.06.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2012, sygn. IPTPP2/443-244/12-2/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-244/12-2/KW

W przypadku darowizny przedsiębiorstwa spełniającego wymogi art. 551 Kodeksu cywilnego, czynność ta wyłączona będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, zostanie przeniesiony na otrzymującego przedsiębiorstwo.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny oraz obowiązku dokonania korekty naliczonego podatku VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny oraz obowiązku dokonania korekty naliczonego podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 1990 r. Zainteresowany jest płatnikiem VAT oraz rozlicza się z podatku dochodowego za pomocą książki przychodów i rozchodów. Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej polega na wynajmowaniu powierzchni użytkowych innym firmom w budynku wybudowanym w 2005 r. Budynek był wybudowany w ramach działalności gospodarczej i stanowi majątek odrębny Wnioskodawcy. Budynek został wpisany do ewidencji środków trwałych, zaś podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z budową budynku został odliczony w trakcie realizacji inwestycji. Budynek jest wybudowany na działce, która była własnością Wnioskodawcy jeszcze przed małżeństwem, Zainteresowany otrzymał ją w formie darowizny od dziadków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne