25.05.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2012, sygn. IPTPP1/443-227/12-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-227/12-2/MW

Dostawy (pobrania przez kontrahenta z magazynu) towarów, w ramach zawartej z kontrahentem umowy nie stanowią sprzedaży o charakterze ciągłym i Wnioskodawca winien dokumentować każdą dostawę towarów fakturą, wystawioną stosownie do § 9 ust. 1 powołanego rozporządzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu fakturowania dostawy towarów na rzecz kontrahenta - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu fakturowania dostawy towarów na rzecz kontrahenta.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zawarł umowę z innym podmiotem świadczącym usługi magazynowe na rzecz podatnika. W ramach świadczonych usług kontrahent Wnioskodawcy będzie prowadził usługi magazynowe dla podatnika oraz usługi pomocnicze, takie jak: pakowanie, magazynowanie, wydawanie magazynowanych towarów podatnika, wskazanym przez niego podmiotom, etc.

Umowa zawarta z kontrahentem Wnioskodawcy przewiduje jednak, iż kontrahent ten będzie mógł nabywać towary od Wnioskodawcy, które zostały złożone przez Wnioskodawcę w magazynie należącym do kontrahenta Wnioskodawcy. O tym, jakie towary zostaną zakupione będzie decydował kontrahent, co więcej i co jest istotne, to kontrahent Wnioskodawcy będzie odbierał samodzielnie ze swojego magazynu towary Wnioskodawcy, które są przedmiotem sprzedaży. Postanowienia umowy jaką Wnioskodawca zawarł ze swoim kontrahentem świadczącym na jego rzecz usługi magazynowe nie regulują kwestii częstotliwości pobierania towaru. Częstotliwość poboru towarów zależy od zapotrzebowania u kontrahenta Wnioskodawcy na te towary. Statystycznie w trakcie jednego miesiąca kalendarzowego dochodzi do 50-60 pobrań towarów przez kontrahenta Wnioskodawcy świadczącego usługi magazynowe. Najistotniejsze jest jednak to, iż o tym jakiego rodzaju towary zostały przez kontrahenta Wnioskodawcy zakupione, a tym samym pobrane przez kontrahenta Wnioskodawcy z prowadzonego przez niego magazynu, Wnioskodawca będzie informowany dopiero na koniec miesiąca kalendarzowego, a to poprzez otrzymanie dokumentu nazwanego dokumentem PZ, w którym będzie zawarta specyfikacja towarów, jakie w danym miesiącu kontrahent podatnika pobrał, a tym samym zakupił od Wnioskodawcy. Istotne jest to, iż w trakcie miesiąca kalendarzowego, zanim Wnioskodawca otrzyma informację o tym, iż jego towary z magazynu kontrahenta zostały przez tego kontrahenta pobrane (nabyte), kontrahent Zainteresowanego uzyska możliwość rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne