Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2012, sygn. IPTPP2/443-651/11-5/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-651/11-5/JN
Obniżenie obrotu na podstawie noty obciążeniowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2011 r. (data wpływu 3 października 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 stycznia 2012 r. (data wpływu 5 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia obrotu na podstawie noty obciążeniowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia obrotu na podstawie noty obciążeniowej.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 stycznia 2012 r. o doprecyzowanie pytania.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest prywatnym przedsiębiorstwem produkcyjno handlowym zajmującym się produkcją i handlem artykułami z tworzyw sztucznych oraz konstrukcjami stalowymi. Właścicielem firmy jest osoba fizyczna wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Firma prowadzi rachunkowość zgodnie z ustawą o rachunkowości z 29 września 1994 r. Firma jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
Odbiorcami wyrobów gotowych i towarów są zarówno: rozproszone hurtownie narzędziowe, składy budowlane i ogrodnicze oraz więksi odbiorcy sieciowi reprezentujący koncerny polskie i międzynarodowe. Sprzedaż dokonywana jest na rynku krajowym i międzynarodowym. Transakcje dokonywane na rzecz kontrahentów zagranicznych odbywają się w ramach eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Z tytułu dostaw towarów Wnioskodawca wystawia faktury VAT. W pojedynczych przypadkach odbiorcy zarówno krajowi jak i zagraniczni reklamują wybrane niepełnowartościowe sztuki wyrobów lub towarów. Z uwagi na znaczny koszt związany z transportem do siedziby firmy wyrobów lub towarów Wnioskodawca chce podjąć decyzję o zniszczeniu wadliwych towarów przez odbiorcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty