Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2012, sygn. ILPB4/423-218/12-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-218/12-2/MC
Czy przeniesienie własności akcji posiadanych w Spółce Zależnej przez Wnioskodawcę na rzecz Akcjonariusza jako innego świadczenia (datio in solutum) w miejsce zobowiązania do wypłaty dywidendy pieniężnej przez Wnioskodawcę będzie wiązało się z powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 06 lipca 2012 r. (data wpływu 16.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
X S.A. (dalej: Wnioskodawca) jest głównym akcjonariuszem Y S.A. (dalej: Spółka Zależna). Akcjonariuszem Wnioskodawcy jest natomiast Z S.A. z siedzibą w Hiszpanii (dalej: Akcjonariusz). Obecnie planowana jest restrukturyzacja grupy kapitałowej Wnioskodawcy.
W wyniku powzięcia uchwały o podziale zysku, Wnioskodawca ma zamiar wypłacić Akcjonariuszowi dywidendę. Zgodnie z uchwałą, dywidenda będzie miała formę pieniężną.
Z uwagi na fakt, iż Akcjonariusz jest zainteresowany uproszczeniem obecnie wielopoziomowej struktury grupy kapitałowej, Wnioskodawca w celu zwolnienia się ze zobowiązania do wypłaty dywidendy w formie pieniężnej, na podstawie art. 453 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: Kodeks cywilny), za zgodą Akcjonariusza przeniesie na rzecz Akcjonariusza własność akcji Spółki Zależnej (datio in solutum).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty