Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2012, sygn. ILPB3/423-210/12-4/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-210/12-4/JS
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka może zaliczyć skapitalizowane odsetki od pożyczki do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2012 r. (data wpływu 30 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy skapitalizowane odsetki od pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 06 sierpnia 2012 r. o dodatkową opłatę - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy skapitalizowane odsetki od pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca (dalej również jako: Spółka) zajmuje się produkcją wyrobów chemii budowlanej (tj. kleje do glazury i gresu, zaprawy murarskie, tynki, masy spoinujące, wylewki samopoziomujące, masy gruntujące i izolujące, farby elewacyjne, gipsy, gładzie, systemy dociepleń budynków, systemy renowacyjne i naprawy betonów).
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca zawarł umowę pożyczki z podmiotem mającym siedzibę na terytorium Niemiec. Umowa pożyczki (dalej jako Umowa) zawarta została na warunkach rynkowych oraz nie podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących niedostatecznej kapitalizacji. Jednocześnie pożyczka została zaciągnięta na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i nie jest związana z nabyciem lub wytworzeniem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotowa pożyczka jest oprocentowana w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej. Zgodnie z treścią Umowy odsetki są wymagalne na koniec każdego miesiąca kalendarzowego (który stanowi okres odsetkowy). Jednocześnie strony Umowy dopuszczają możliwość kapitalizacji wymaganych odsetek poprzez powiększenie kwoty zadłużenia pożyczkobiorcy. Kapitalizacja odsetek wymaga pisemnej zgody obu stron. W przypadku kapitalizacji, odsetki od kapitalizowanej kwoty naliczane będą począwszy od uzgodnionego przez strony dnia kapitalizacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty