Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2012, sygn. ILPB4/423-470/11-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-470/11-2/ŁM
Czy w opisanym stanie faktycznym do wynagrodzeń z tytułu umów zleceń oraz do składek, o których mowa ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, finansowanych przez Wnioskodawcę jako płatnika składek wypłaconych a zatem i poniesionych w nowym roku podatkowym, lecz przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok finansowy i jednocześnie przed upływem terminu do jego sporządzenia związanych bezpośrednio z przychodem poprzedniego roku podatkowego, zastosowanie znajdzie przepis art. 15 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku (brak daty wypełnienia wniosku, data wpływu 10 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wynagrodzeń z tytułu umów zleceń oraz składek jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wynagrodzeń z tytułu umów zleceń oraz składek.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest podmiotem oddelegowującym osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę oraz osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia do wykonywania określonych zadań dla swoich kontrahentów wskazanych każdorazowo w umowie o pracę, czy w umowie zlecenia w przypadku zleceniobiorców. Wynagrodzenia z tytułu umów zleceń Wnioskodawca wypłaca, zgodnie z zawartymi umowami, do 15-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecenie zostało wykonane. Jednocześnie na rzecz swoich kontrahentów, do których oddelegowani byli zleceniobiorcy, Wnioskodawca wystawia fakturę na początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonywana była usługa. Wcześniej bowiem nie jest możliwe ustalenie liczby godzin, w których usługi były świadczone, co oznacza również wcześniejszą niemożność wypłaty wynagrodzeń dla zleceniobiorców. W trakcie roku podatkowego Wnioskodawca uznaje w/w wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia, jak również składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za koszty podatkowe w miesiącu, w którym należności te zostały zapłacone stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 oraz 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca ma jednak wątpliwości, jak ww. należności powinny być traktowane na przełomie roku i do którego roku podatkowego powinny zostać zaliczone, jeżeli zostaną poniesione (zapłacone) w nowym roku podatkowym, lecz przed upływem terminu do sporządzenia sprawozdania finansowego w sytuacji, gdy są bezpośrednio związane z przychodem zakończonego roku podatkowego. Rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty