06.03.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2012, sygn. ITPP2/443-1724/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1724/11/AP

Moment powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2011 r. (data wpływu 12 grudnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 27 lutego 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 27 lutego 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka nabywa akumulatory i prostowniki od kontrahenta ze Słowacji, który jest zarejestrowany dla celów podatku od towarów i usług w Polsce. W momencie sprzedaży towary znajdują się na terytorium kraju (przemieszczenie towaru odbywa się na terytorium kraju pomiędzy magazynem sprzedającego i kupującego). Według informacji, którymi dysponuje Spółka, kontrahent nie posiada w Polsce siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Transport i odbiór towarów odbywa się w oparciu o zasadę Incoterms DDP. Incoterms DDP określa warunki dostawy, w przypadku których wszystkie koszty i całe ryzyko związane z dostawą towarów jest ponoszone przez sprzedawcę, co oznacza, że sprzedawca jest odpowiedzialny za cały transport, aż do momentu dostarczenia towaru do magazynu Spółki, a ryzyko związane z towarem przekazane jest przez sprzedawcę w momencie udostępnienia towaru nabywcy we wskazanym przez niego miejscu - czyli w magazynie Spółki. Sprzedawca wystawia dokument zatytułowany protokół przekazania towaru. Dokument ten jest dołączony do towaru, podpisany przez pracownika Spółki w momencie odbioru towaru oraz zwracany sprzedającemu. Dotychczas kontrahent wystawiał faktury ze wskazaną na nich stawką podatku od towarów i usług. Po zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 1 kwietnia 2011 r., Spółka rozpoznaje obowiązek podatkowy z tytułu nabycia towarów od kontrahenta zagranicznego zarejestrowanego w Polsce na zasadzie reverse charge" (odwrócony mechanizm rozliczania podatku) oraz wystawia fakturę wewnętrzną dokumentującą nabycie towarów w ramach opisanej powyżej transakcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne