31.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2011, sygn. IPPP2/443-303/11-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-303/11-2/IG

1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe będzie zaznaczenie informacji, że wskazany rachunek bankowy jest własnością Wnioskodawcy?2. Czy w przedstawionej sytuacji Wnioskodawca będzie zobowiązany do zarejestrowania rachunku bankowego zgodnie z przepisami ustawy o zasadach ewidencji podatników i płatników?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu 9 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług i zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zgłoszenia rachunku bankowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług i zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zgłoszenia rachunku bankowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką świadczącą usługi transportowe, będącą w Polsce zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług. Z tytułu wykonywanych usług Wnioskodawca ponosi wydatki w innych krajach Wspólnoty Europejskiej, w których nie jest zarejestrowany do celów podatku od wartości dodanej. Wydatki te zawierają podatek od wartości dodanej, który Wnioskodawca chciałby odzyskiwać, do czego jest uprawniony.

Odzyskiwanie naliczonego podatku od wartości dodanej (VAT) wynikającego z wydatków poniesionych w innych krajach Wspólnoty Europejskiej Wnioskodawca powierza pełnomocnikowi, który w jego imieniu składa wniosek do właściwego organu podatkowego (VAT-REF). Wniosek ten jest składany na podstawie art. 89 ust. 1 h na formularzu określonym na podstawie delegacji określonej w art. 89 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Szczegółowe informacje dotyczące wniosku zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej.

Na wniosku o zwrot podatku VAT podatnik ma obowiązek podania rachunku bankowego do zwrotu, na który zostanie skierowany przelew środków w kwocie wnioskowanego zwrotu podatku VAT. Istotne jest przy tym to, że podatnik w umowie z podmiotem występującym w jego imieniu o zwrot, upoważnia ten podmiot (pełnomocnika) do przyjęcia w jego imieniu płatności. Upoważnienie do odebrania środków pieniężnych w imieniu Wnioskodawcy wynika również z pełnomocnictwa, które jest dołączane do wniosku o zwrot.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne