Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2011, sygn. IPPP3/443-185/11-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-185/11-2/KC
prawidłowe rozpoznanie transakcji sprzedaży towarów do krajów trzecich
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2011r. (data wpływu 07.02.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozpoznania transakcji sprzedaży towarów do krajów trzecich jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.02.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozpoznania transakcji sprzedaży towarów do krajów trzecich.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podmiotem zagranicznym zarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka kupuje na terytorium kraju od Spółki M. (dalej: Kontrahent), będącej podmiotem prawa niemieckiego, zarejestrowanej dla potrzeb VAT w Polsce, towary
Towary nabyte od Kontrahenta są następnie przedmiotem odsprzedaży na rzecz nabywców mających siedzibę w krajach trzecich, w związku z czym towary wywożone są z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej. Przedmiotowe transakcje dokumentowane są fakturami VAT przez Spółkę. Transport towaru organizowany jest przez nabywców, koszty transportu towarów ponoszone są również przez nabywców. Formalności celne związane ze zgłoszeniem towaru do procedury wywozu dokonywane są przez Spółkę, z tym że w związku z zawartą z Kontrahentem umową Cooperation Agreement, wszelkie czynności związane z wysyłkami eksportowymi w tym wypełnianie obowiązków wynikających z procedur celnych dokonuje na rzecz Spółki Kontrahent. W związku z tym Kontrahent dokonuje zgłoszenia eksportowego towarów do odprawy celnej. W celu skutecznej realizacji zadań powierzonych umową Cooperation Agreement Kontrahent zawarł z agencją celną umowę przedstawicielstwa bezpośredniego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty