Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2011, sygn. IPTPB2/415-383/11-3/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-383/11-3/AKr
Czy, jeżeli postanowienia umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, a pracodawcą użytkownikiem przewidywałyby, iż tylko Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność oraz ryzyko za skutki pracy wykonywanej przez pracownika tymczasowego, to przepis art. 15 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie miałby zastosowania, a co za tym idzie pracownicy delegowani na okres krótszy niż 183 dni podczas dwunastomiesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego się w danym roku podatkowym podlegaliby opodatkowaniu z tytułu wynagrodzeń wypłacanych przez Wnioskodawcę w Polsce, a na Wnioskodawcy ciążyłby w Polsce obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 14 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzeń pracowników tymczasowych oddelegowanych do pracy w Niemczech na okres krótszy niż 183 dni jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca jako agencja pracy tymczasowej prowadzi działalność w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych i kierowania ich do pracodawcy użytkownika, w rozumieniu ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. w sprawie zatrudniania pracowników tymczasowych, zgodnie z jego zapotrzebowaniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty