Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2011, sygn. ILPP1/443-1166/10-4/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1166/10-4/BD
Opodatkowanie podatkiem VAT wniesieni aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2010 r. (data wpływu: 12 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 grudnia 2010 r. (data wpływu: 4 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 31 grudnia 2010 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest właścicielem m. in. posadowionych pod powierzchnią ziemi sieci gazowych wysokiego ciśnienia (wraz z podziemną i naziemną infrastrukturą towarzyszącą), zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Polski. Sieci te są aktualnie oddane w dzierżawę innemu przedsiębiorstwu energetycznemu działającemu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Poza czerpaniem przychodów z dzierżawy tychże sieci gazowych, Wnioskodawca prowadzi też działalność innego rodzaju, w szczególności świadcząc różnego rodzaju usługi. Wchodzący w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zespół składników związanych z sieciami gazowymi obejmuje zarówno składniki materialne (rury gazowe, stacje redukcyjne, maszyny, urządzenia itp.) jak i niematerialne (decyzje administracyjne, umowy, prawa majątkowe, know-how. itp.). Zespół tych składników jest ze sobą ściśle powiązany i wyodrębniony organizacyjnie w ramach struktury Wnioskodawcy poprzez jego przypisanie do działu sieci gazowych. Zespół ten jest też wyodrębniony finansowo w taki sposób, że Spółka z prowadzonej ewidencji zdarzeń gospodarczych może przyporządkować przychody i koszty oraz należności i zobowiązania do tego działu. Z działalnością Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie związane są określone (specyficzne) zobowiązania, np. z tytułu użytkowania gruntów leśnych i rolnych zajętych pod sieci gazowe, z tytułu podatku od nieruchomości od sieci gazowych i zajętych na ich posadowienie gruntów, itp. Sieci gazowe posiadają własną dokumentację projektową, techniczną i prawną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty