Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2011, sygn. IPPB3/423-735/10-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-735/10-2/GJ
1. Czy do tak zawartej umowy leasingu będą miały zastosowanie przepisy art.17b i nast. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy założeniu, że w umowie leasingu nie będzie zapisu o dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych przez korzystającego ( leasingobiorcę)?2. Czy kwota rozliczenia należna finansującemu stanowi koszt uzyskania przychodów Banku w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.10.2010r.(data wpływu 22.10.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- zastosowania do zawartej umowy leasingu przepisów art. 17b i nast. (pytanie nr 1) jest prawidłowe,
- zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty wypłaconej finansującemu z tytułu rozliczenia umowy leasingu ( pytanie nr 2) - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22.10.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Bank zamierza istotnie rozbudować flotę samochodów i pozyskać co najmniej kilkadziesiąt samochodów. Do Banku została skierowana oferta zawarcia umów leasingu skonstruowanych w taki sposób, iż umowa leasingu ma być zawarta na czas określony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu będącego środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną i nie będącego nieruchomością. W trakcie trwania umowy Bank będzie uiszczał raty leasingowe kapitałowo-odsetkowe a następnie po zakończeniu umowy leasingu będzie miał prawo wykupu samochodu (opcja) za określoną w umowie wartość wykupu stanowiącą równowartość pozostałej do spłaty wartości samochodu. Relacja pomiędzy wartością pozostałą do wykupu a wartością spłacaną w trakcie trwania umowy jest taka, że wartość wykupu po zakończeniu umowy leasingu jest znaczna i przewyższa wartość przedmiotu leasingu uiszczoną w trakcie trwania umowy (może wynosić nawet 80% wartości początkowej przedmiotu leasingu). Prawo wykupu korzystający może wykonać pod warunkiem wcześniejszego wywiązania się z wszelkich zobowiązań wobec Spółki wynikających z tej umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty