Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2011, sygn. ILPP1/443-1218/11-5/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1218/11-5/NS
Opodatkowanie zawarcia powierniczej umowy przelewu wierzytelności, której konsekwencją jest wydanie nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2011 r. (data wpływu 13 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zawarcia powierniczej umowy przelewu wierzytelności, której konsekwencją jest wydanie nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zawarcia powierniczej umowy przelewu wierzytelności, której konsekwencją jest wydanie nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.) o dowód wpłaty dodatkowej opłaty.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (dalej: SKOK ) jest podmiotem, który prowadzi działalność na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 1, poz. 2 ze zm., dalej: Ustawa o SKOK).
W ramach prowadzonej działalności SKOK udziela kredytów oraz pożyczek zabezpieczonych prawem własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości należących do kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy (dalej określanych wspólnie jako Pożyczkobiorca). Zabezpieczenie to następuje w drodze zawarcia powierniczej umowy przewłaszczenia danej nieruchomości. Przedmiotowa nieruchomość pozostaje, co do zasady, w posiadaniu Pożyczkobiorcy (np. na podstawie zawarcia ze SKOK umowy nieodpłatnego użyczenia). Możliwe jest również określenie w umowie, że dana nieruchomość zostaje wydana przez Pożyczkodawcę na rzecz SKOK . W takiej sytuacji strony postanawiają o jednoczesnym nieodpłatnym użyczeniu przedmiotowej nieruchomości Pożyczkodawcy. Umowa przewłaszczenia zobowiązuje SKOK do powrotnego przeniesienia własności nieruchomości oraz/lub prawa użytkowania wieczystego na rzecz Pożyczkobiorcy oraz, ewentualnie, ich wydania w określonym terminie. Analogicznie powyższe zasady są stosowane w przypadku przewłaszczenia nieruchomości należących do poręczycieli umowy pożyczki lub kredytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty