28.09.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2011, sygn. ILPB4/423-224/11-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-224/11-2/DS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z opcjami sprzedaży wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2011 r. (data wpływu 30 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z opcjami sprzedaży wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z opcjami sprzedaży wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka planuje rozpocząć działalność w zakresie udzielania osobom fizycznym pożyczek gotówkowych oraz pożyczek ratalnych na zakup towarów. Wnioskodawca nie będzie prowadzić działalności bankowej.

W związku z charakterem przedmiotowej działalności, mogą zdarzyć się sytuacje, w których pożyczkobiorca zaprzestanie spłat udzielonej mu pożyczki, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty przez Spółkę środków pieniężnych przekazanych pożyczkobiorcy w ramach udzielonej pożyczki.

Biorąc pod uwagę specyfikę działalności w zakresie udzielania pożyczek, Spółka jako podmiot racjonalnie prowadzący działalność gospodarczą w celu ograniczenia ryzyka braku spłat pożyczek planuje zabezpieczyć tę część działalności. Zamierza Ona nabyć instrumenty finansowe opcje sprzedaży wierzytelności. Przedmiotowe opcje oferują głównie firmy zagraniczne. Opcja będzie polegać na tym, że Wnioskodawca jako posiadacz (nabywca) opcji będzie miał prawo do zbycia wierzytelności będących instrumentem bazowym opcji po cenie nominalnej wartości niespłaconego kapitału. Zgodnie z planowaną umową, najprawdopodobniej prawo do sprzedaży wierzytelności, czyli realizacji opcji, będzie mogło być zrealizowane w dowolnym dniu od daty zawarcia kontraktu opcyjnego do daty wygaśnięcia włącznie (tzw. opcja typu amerykańskiego).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne