Interpretacja indywidualna z dnia 09.03.2011, sygn. IBPP1/443-1089/10/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1089/10/ES
sprzedaż działek niezabudowanych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2010r. (data wpływu 17 listopada 2010r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 21 lutego 2011r. oraz pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 8 marca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2010r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia które wpłynęło do tut. organu w dniu 21 lutego 2011r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 7 lutego 2011r. oraz pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 8 marca 2011r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 23 lutego 2011r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W marcu 2009r. Wnioskodawca wraz z małżonką otrzymali w formie darowizny działkę nr 200 leżącą w miejscowości W. Działkę tę małżonkowie chcieli początkowo przeznaczyć pod budowę domu. Pierwszym problemem, jaki Wnioskodawca napotkał był brak drogi dojazdowej do działki oraz brak zgody sąsiadów na sprzedaż pasa ziemi, który posłużyłby jako dojazd do działki i domu małżonków. Po długich negocjacjach, w maju 2010r. Wnioskodawca wraz z małżonką zakupili drogę. Okazało się, że koszty jej zakupu były dużo wyższe niż się spodziewali. Kolejne koszty związane są z utwardzeniem ziemi i z budową mostka dojazdowego. Obecnie małżonkowie są na etapie oczekiwania na decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg w W. Po otrzymaniu pozytywnie rozpatrzonej decyzji małżonkowie zajmą się budową dojazdu, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Wnioskodawca z małżonką są rodzicami dwójki dzieci, żona nie pracuje. Wnioskodawca jest jedynym żywicielem rodziny. Małżonkowie chcieliby wybudować dom, ale koszty związane z zakupem i budową drogi pochłonęły znaczną część zgromadzonych oszczędności, które małżonkowie chcieli przeznaczyć na własny dom. Pieniądze otrzymane ze sprzedaży części działki przeznaczone zostaną na cele mieszkaniowe, aby małżonkowie mieli miejsce, na które ich dzieci będą mogły powiedzieć: nasz dom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty